Blok poświęcony podróżom dookoła świata rozpocznie się od ułożenia układanki na dywanie. Będzie to mapa świata z wyraźnie obrysowanymi kontynentami i oceanami, w taki sposób by dla dzieci były jasne granice między nimi oraz możliwe do przeliczenia: 7 kontynentów i 4 oceany. NIEMCY . Kraj pierwszy to najbliższy sąsiad – Niemcy.
Scenariusz zajęć dziennychTemat zajęć: "Dzieci świata"Krąg tematyczny:"Z kończ świata czy zza ściany- to przyjaciel nasz kochany"Osoba prowadząca:Joanna BachGrupa wiekowa:5-latkiCele ogólne:-kształtowanie postawy szacunku dla wszystkich ludzi,-wzbogacanie wiadomości na temat życia ludzi w różnych miejscach na świecie,-kształtowanie tolerancji wobec ludzi innych ras i kultur,-doskonalenie umiejętności uważnego słuchania innych,-rozwijanie intuicji geometrycznej,-rozwijanie umiejętności plastycznych,-kształtowanie umiejętności redagowania wypowiedzi,-kształtowanie umiejętności opanowywania negatywnych emocji,towarzyszących dzieciom podczas operacyjne-dziecko:-uważnie słucha innych,-wypowiada się na podany temat,-z szacunkiem wyraża się o ludziach innych narodowości,-rozróżnia i nazywa figury geometryczne,-zgodnie bawi się w grupie,-estetycznie wykonuje pracę plastyczną,-przestrzega zasad gier i na aktywności dzieci:uważne słuchanie,swobodna wypowiedź,odpowiadanie na pytania,rysownie,reagowanie na instrukcje nauczyciela-oparte na aktywności nauczyciela:zadawanie pytań,pogadanka,pokaz,kierowanie zabawą,przydzielanie zadań organizacji:indywidualna,zbiorowa, dydaktyczne:gry i zabawy inspirowane książką Oriol Ripoll "Najpiękniejsze zabawy świata dla dzieci", Wydawnictwo Jedność, Kielce 2006, ilustracje dzieci różnych narodowości,reprodukcje malarzy malujących dzieci,globus,kartki z nazwami kontynentów,mozaika geometryczna,sznurek,kredki,białe kartki,farby plakatowe Przebieg zajęć1."Co nas dzieli,co nas łączy?"-rozmowa na temat potrzeb,pragnień zabaw dzieci na całym zwraca uwagę dzieci na zawieszone zdjęcia dzieci różnych narodowości oraz reprodukcje malarzy malujących jest kierowana pytania:Kto jest przedstawiony na ilustracji? Czym zajmują się dzieci?Jak wyglądają?2."Podróże z globusem"Dzieci siedzą w środku koła znajduje się jest kierowana pytania:Czy wiecie ,co to jest? Do czego służy globus? Nauczyciel umieszcza na globusie napisy kontynentów i wyjaśnia, co one dziecko zatrzymuje obracający się globus i wskazuje miejsce a nauczyciel odczytuje nazwę zachęca dzieci,aby pokazały na ilustracjach dzieci,które pochodzą z danego z mozaiki geometrycznej"Nauczyciel dzieli dzieci na kilka zespół otrzymuje pudełko z mozaiką dzieci jest ułożyć pojazd,którym mógłby dostać się do Afryki,Chin,Australii, wskazuje na mapie wymienione skończonej pracy dzieci nazywają figury geometryczne, z których wykonały swoje i zabawy z różnych stron świata"a."Tik-tak" (zabawa ze Szkocji)Dzieci dobierają się w pary i stoją naprzeciwko siebie,w odległości około pięciu tym samym momencie zaczynają zbliżać się do siebie,stawiając jedną stopę przed to dziecko,któremu uda się w końcu postawić stopę na stopie drugiego (zabawa z Malezji)Nauczyciel lub wybrane dziecko trzyma dłoń wewnętrzną stroną do dzieci przykładają prawy palec wskazujący do jego dłoni i mówią jednocześnie "ram-ram-rip" .Przy ostatniej sylabie prowadzący zamyka dłoń i próbuje schwytać jeden palec został schwytany,jest prowadzącym w następnej (zabawa z Hiszpanii)Wszystkie dzieci stoją w kole i ustawiają prawą stopę tak,żeby czubki butów dotykały mówią jednocześnie:"jeden,dwa,trzy,zik,zak,zuk,jeden,dwa, trzy."każde dziecko decyduje,czy zostawi prawa stopę w kole, czy chce ją dalszej części zabawy biorą udział te dzieci, których było odpadają z osoba,która zostanie dobrego węgla" (zabawa z Hiszpanii i Francji)Wybrana osoba jest "węglem",siada na podłodze trzymając w dłoni koniec trzyma uczestnicy próbują "zbić" węgiel,tak żeby strażnik ich nie strażnik dotknie jednego z uczestników,to on staje się dotychczas była węglem zastępuje strażnika,a strażnik przechodzi do pozostałych pracy plastycznej "Rysowany list do kolegi".Opracowała Joanna Bach
Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Podróż do krainy dzieci Cele operacyjne: Dziecko: poznaje swoje prawa-prawo do szacunku; rozumie, że należy szanować każdego człowieka; poznaje wygląd, elementy życia rówieśników żyjących na innych kontynentach.
Dzieci z różnych stron świata Drogie przedszkolaki, jak już wiecie dziś obchodzą swoje święto dzieci na całym świecie. Jak również wiecie nie wszyscy wyglądamy tak samo, dlatego w tym tygodniu przyjrzymy się dzieciom z całego świata W tym tygodniu temat naszych zajęć : „Dzieci z całego świata” Zacznijmy od krótkiego wierszyka, który powtórzcie kilka razy z rytmicznym klaskaniem, tupaniem, pstrykaniem, uderzaniem o kolanka : Żółte, białe i brązowe: buzie ładne, kolorowe. Poznajmy teraz dzieci z różnych stron świata AFRYKA AZJA CHINY EGIPT FILIPINY INDIE JAPONIA KOREA MALEZJA ESKIMOS MEKSYK PERU TAITI WIETNAM Porozmawiajcie z rodzicami jakie widzicie różnice wśród tych dzieci, jak możecie opisać siebie, jak wyglądacie Wy (dzieci mieszkające w Polsce, w Europie). Zapraszamy na film edukacyjny : Spróbujcie teraz wybrać odpowiednie domki dla dzieci z czterech stron świata. Dzisiejszy dzień powinien być dla Was pełen radości i zabawy, zapraszamy Was do zabawy przy piosence. Pokażcie swoją energię i zabawcie się Po świetnej zabawie przy muzyce wybierzcie sobie kolorowankę, a przy niej chwilkę odpocznijcie A na koniec zakręćcie kołem fortuny
Oto pomysły na przedszkolne zajęcia inaczej. Część z tych gier i zajęć ma źródło we własnej praktyce zuchowej, część to pomysły, które nachodziły mnie po różnych szkoleniach. A więc przedstawiam: 1. Przedszkolne zajęcia inaczej, czyli ruszamy na zwiad: Zwiad polega na zgromadzeniu odpowiedzi na zadane pytanie.
„DZIECI ŚWIATA – SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH PONIEDZIAŁEK: PROPOZYCJE ZABAW DO WYBORU – TANGRAMY PREZENTACJA DZIEŃ DZIECA – MEMORY – KARTY PRACY – ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE. WTOREK Zajęcie I: „Dzieci z całego świata „ słuchanie wiersza- M. Berowskiej , poprzedzonego obejrzeniem prezentacji. Różne są dzieci. Ale czy wy wiecie, ile naprawdę jest dzieci na świecie? Jak żyją? O czym marzą wieczorami? Rysują czy też bawią się klockami? Liu z Chin codziennie chodzi dość daleko do szkoły, która stoi gdzieś nad rzeką. I wieczorami nie ukrywa marzeń, żeby w przyszłości być wiejskim lekarzem. Tumbo z Afryki mieszka z rodzicami. Dobrze się uczy w szkole pod palmami. Jest jeszcze mały i umie niewiele, lecz bardzo chciałby być nauczycielem. Joasia z Mławy pływa doskonale. Pragnie w przyszłości zdobywać medale. Johnny z Londynu ćwiczy w szkolnym klubie i strzela gole najlepiej, jak umie. Różne są dzieci. Różne domy mają. Różnym językiem z sobą rozmawiają. Lecz gdyby w naszym kraju się zjawiły, prędko by z nami się zaprzyjaźniły. Omówienie treści wiersza: O kim opowiada wiersz? Gdzie mieszkają bohaterowie? Co robią dzieci i o czym marzą? Podział słów na głoski – Eskimos, Polak, Chińczyk, Egipcjanin że dzieci z różnych stron świata mogą różnić się od siebie wyglądem zewnętrznym, ale lubią podobne rzeczy. Zabawa ruchowa: „Lustro” – dziecko wykonuje różne gesty, ruchy, rodzic naśladuje i odwrotnie. Wykonanie kart pracy. karty pracy 2czerwiec Czytanka_z_litera_J Zajęcie II: ‚Kolega z innego kraju” – wykonanie portretu chłopca z wybranego kraju. Wykorzystanie dostępnych materiałów – rolka po papierze, wełna, woreczek, farby, kredki, papier kolorowy, wata tp. Zaznaczanie cech charakterystycznych wybranej rasy. Przykładowe prace podane w linkach. ŚRODA ZAJĘCIE I: Agnieszka Frączek: „O Hopsie” Hops! Hops!! Hops!!! Hops, wystrojony w błękitny krawat w kwiatki, hopsał na przyjęcie urodzinowe u ślimaka Chyżełki. A hopsając, w myślach napominał sam siebie, by podczas uroczystej kolacji koniecznie pamiętać o zasadach… zaraz, jak to się nazywało? …safru-frafru? … sawuru-wiwruru? – Ech! – machnął wreszcie skrzydłem, zniecierpliwiony. – O zasadach dobrego wychowania, po prostu. Ślimak Chyżełko był bardzo wrażliwy na tym punkcie. Hops! Hops!! Hops!!!… Po kilku susach był już na miejscu. Puk, puk, puk! Kiedy w drzwiach stanął lekko zdziwiony gospodarz, Hops wręczył mu wielki prezent, elegancko zapakowany i przewiązany kokardą z trawy. – Masz! – zawołał uprzejmie. A potem dodał: – Chyba jestem trochę za wcześnie? Ale zawsze to lepsze niż się spóźnić, prawda? Zanim Chyżełko zdążył odpowiedzieć, Hops już siedział przy stole i wyjadał z półmisków i salaterek co smaczniejsze kąski. Mlask, mlask, mlask! – Bahdo dobhe. Po phostu phycha! – grzecznie chwalił jedzenie, jednym skrzydłem wrzucając sobie kolejne kęski do ust, a drugim klepiąc się po łaciatym brzuchu. Chrup, mniam, mniam! – Po phostu, po phostu phycha! – powtarzał, głośno pałaszując deser. Gul, gul, siorb! – Ghenialne phyjęcie! – zachwycał się szczerze, popijając sok z poziomek. A ślimak Chyżełko przyglądał mu się z lekkim uśmiechem… Mlask, mlask, mlask!!! Chrup, mniam, mniam! Gul, gul, siorb… Kiedy Hops napełnił wreszcie swój łaciaty brzuszek, wytarł buzię w błękitną serwetkę w kwiatki i jeszcze raz pochwalił Chyżełkę: – Gratuluję, przyjacielu. Wspaniałe przyjęcie! Wszystko pyszne i tak elegancko podane. Ty naprawdę znasz się na… zaraz, jak to się nazywało? …safru-frafru? …sawuru- -wiwruru? – …na savoir-vivrze? – wszedł mu w słowo ślimak. – O tak! Właśnie! – ucieszył się Hopsik. – Dziękuję ci, Hopsiku. Jesteś bardzo miły. A o tym safru-frafru… to znaczy, przepraszam, o savoir-vivrze… porozmawiamy jeszcze kiedyś, dobrze? – Jasne! – odparł jak zwykle uprzejmie Hops. Omówienie treści opowiadania: – Do kogo i z jakiej okazji szedł na przyjęcie Hops? – Jak się zachowywał? – Jak powinien się zachować? – Co to jest savoir-vivre, czego dotyczy? Rodzic wyjaśnia, że to trudne słowo czytamy: sawuar wiwr, pochodzi ono z innego języka (francuskiego) i oznacza zasady właściwego zachowania w różnych sytuacjach. (np. powitania, pożegnania, zachowania się przy stole, zachowania się w miejscach publicznych, stosowania form grzecznościowych, dbania o wygląd). „Dzień Savoir-vivre’u” – rodzic informuje dzieci, że 3 czerwca obchodzony jest dzień dobrego wychowania. Zabawa „Dobre wychowanie” – Rodzic opisuje sytuacje, zadaniem dziecka jest ocena zachowania bohaterów i uzasadnienie. Przykładowe sytuacje: – Maciek wchodzi do sali przedszkolnej i od razu zaczyna bawić się klockami. – Kuba wychodzi z mamą ze sklepu osiedlowego i głośno mówi „Do widzenia”. – Zosia i Oskar siedzą razem przy stole. W trakcie obiadu Zosia mówi do chłopca: „Daj mi serwetkę”. – Wojtek podczas obiadu rozmawia z pełną buzią i głośno mlaska. – Emilka zgubiła na placu zabaw zabawkę. Nagle podbiega jakaś dziewczynka i daje jej ulubionego pluszaka. Emilka odpowiada: „Dziękuję”. Wykonanie kart pracy. ZAJĘCIE II: „Jesteśmy dziećmi” -słuchanie piosenki, określanie tempa, nastroju. Omówienie słów. Nauka pierwszej zwrotki. „Majowa łąka” – odśpiewanie znanej piosenki. Muzyka w przedszkolu i szkole – zapoznanie z instrumentem – trąbka. „Praczki” -zabawa muzyczno-ruchowa. – PIOSENKA INSTRUMENTY – ZABAWA „PRACZKI” Czy jesteś z Afryki, Czy też z Ameryki, Nie jest ważne gdzie mieszkamy, Bo jesteśmy tacy sami. Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości! Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości! Chcemy by często tulono nas I żeby miło płynął nam czas. Czy mówisz po polsku, Czy też po japońsku, Wszyscy dobrze rozumiemy, Czego tak naprawdę chcemy. Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości! Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości! Chcemy by często tulono nas I żeby miło płynął nam czas. CZWARTEK Zajęcia główne I. 1.,,Dzieci prawa – ważna sprawa –rozmowa z dzieckiem wprowadzająca do tematu: Co to są prawa? Kto ma swoje prawa? Jak myślicie, czy dzieciom potrzebne są inne prawa niż dorosłym? Jeśli tak, to jakie? Dlaczego? Wysłuchanie piosenki o „Prawach dzieci”. Rodzic wyjaśnia, że Dzień Dziecka to szczególne święto przypominające wszystkim dorosłym o prawach dzieci, o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Dzieci mają prawo być szczęśliwe, mają prawo wychowywać się w rodzinie, bawić się i czuć się bezpiecznie. Wszystkie prawa dzieci zostały spisane w dokumencie zwanym Konwencją Praw Dziecka. – PRAWA DZIECI Zabawa „Mam prawo do wyrażania własnych uczuć” – dziecko kończy zdania, np.: – Jestem smutna/smutny, gdy… Czuję się szczęśliwa/szczęśliwy, ponieważ… Boję się, gdy… Jestem zła/zły, ponieważ… Czuję się zadowolona/zadowolony, gdy… Jest mi wesoło, kiedy… Jestem zdenerwowana/zdenerwowany, ponieważ… 3, „Mam prawo do nauki” zabawa dydaktyczna rozwiązywanie różnorodnych zadań – kart pracy. Czytanka_z_litera_W II 2.,,Spacerkiem po lesie’’ – opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi. Inicjowanie ruchów prowadzących do poznania własnego ciała, wyczucia ciężaru, czasu i przestrzeni. Inicjowanie ruchów kreatywnych. Przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń i zabaw. Poszerzanie wiadomości przyrodniczych. OPOWIEŚĆ RUCHOWA Wybieramy się na wycieczkę do lasu, mamy brzydką pogodę, dlatego należy się odpowiednie ciepło ubrać. (Dziecko naśladuje za rodzicem czynności związane z ubieraniem się). Las znajduje się bardzo daleko, dlatego wybierzemy się na tą wycieczkę samochodem. (Dziecko jezdzi po pomieszczeniu, mając za kierownice plastikowe kółka, papierowe kółko, krążek. Gdy rodzic podnosi czerwony krążek, klocek, kartkę dziecko zatrzymuje się, tak jak na czerwonym świetle, natomiast gdy zielony jadzie dalej). Już prawie jesteśmy w lesie, wybraliśmy się na spacer (dziecko maszeruje) Jesteśmy w lesie. Idziemy cicho, aby nie spłoszyć zwierząt żyjących w lesie. (Dziecko skrada się na palcach). Drzewa poruszają gałęziami, słychać szum wiatru. (Dziecko naśladuje ruchy gałęzi drzew i szum wiatru: szszsz o różnym natężeniu). Na ścieżce spotykamy wiewiórkę, która wesoło skacze i szuka orzechów na zimę. (dziecko – wiewióreczka skacze na ugiętych nogach, z rękami zgiętymi przed sobą pomiędzy drzewami, co pewien czas zatrzymuje się, przykuca i szukaja orzechów.) Z drzewa na drzewo przelatuje dzięcioł. (Naśladuje lot ptaka – porusza się, machając rękami). Właśnie usiadł na jednym z drzew. Posłuchajcie, jak stuka dziobem w jego korę. (Przykuca, rytmicznie stuka zgiętym palcem o podłogę, powtarza słowa: stuk, puk, stuk, puk). W oddali słychać, jak drwale piłują drzewo. Na sośnie siedzi wróbel i głośno ćwierka. (Przykuca i głośno ćwierka: ćwir, ćwir, ćwir). Idziemy dalej, przedzieramy się przez gęste zarośla, podnosimy wysoko nogi, omijając wysokie trawy. (Pokazuje, jak przeciska się przez zarośla. Idzie, wysoko podnosząc nogi, jakby przechodziło przez wysokie trawy). Opadłe liście szeleszczą pod stopami. (Szura stopami i powtarza: szur, szur, szur). Nagle w oddali pojawił się niedźwiedź. Cicho pomrukuje i szuka kryjówki, aby położyć się do zimowego snu. (Idzie na czworakach i powtarza: wrr, wrr, wrr). Na niebie pojawiły się ciemne chmury i zaczął padać deszcz. (Naśladuje ruchami palców padający deszcz, powtarza: kap, kap, kap.) Niestety, nasza wycieczka dobiegła końca. Biegnijmy szybko do samochodów, aby schować się przed deszczem. (Biegnie do samochodu). PIĄTEK ZAJĘCIA I: 1.„Zabawy matematyczne”- , doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania, utrwalenie zapisu matematycznego z wykorzystaniem znaków i cyfr, rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań kolorowanie serduszek, płatków kwiatu, lodu na odpowiedni kolor zgodny z wynikiem zadania ,nabywanie umiejętności określania położenia przedmiotów z użyciem liczebników porządkowych – rozwiązywanie kart pracy. II: 2.,,Narysuję swoje prawa’’ – rozwijanie umiejętności planowania pracy na kartce, rozwijanie staranności, dokładności i pomysłowości, odzwierciedlenie omawianych treści w formie plastycznej. Nawiązanie do czwartkowych zajęć -można jeszcze raz sobie posłuchać piosenki i stworzyć rysunek, ilustrację do utworu.
Agata Walkowiak Scenariusz imprezy dla całego przedszkola „Podróż po Europie” Cele ogólne: - kształtowanie umiejętności występowania przed publiką, przełamywanie strachu - poszerzanie wiedzy ogólnej o świecie - poszerzanie wiedzy o Unii Europejskiej Cele szczegółowe: - doskonalenie umiejętności prezentowania danego tematu - poznanie państw leżących w Europie i
Temat: Dzieci z całego świata – poznajemy prawo dzieci do główny:· kształtowanie szacunku i życzliwości do dzieci z różnych stron świata,· wzbogacanie wiadomości na temat życia ludzi na różnych szczegółowe: dziecko – · aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,· wypowiada się na określony temat,· wyraża ruchem emocje związane z usłyszaną muzyką,· wykonuje starannie pracę słowna, percepcyjna, praca z całą dydaktyczne: ilustracje, napisy, globus, kamyk, nagrania CD z muzyką, przybory Nauczycielka przypina ilustracje dzieci i miejsc z różnych stron świata z podziałem na kontynenty. Nad każdą grupą ilustracji zawiesza napis z nazwą Rozmowa z dziećmi na temat oglądanych obrazków, dzielenie się swoja wiedzą:· Kto jest przedstawiony na zdjęciach?· Czym zajmują się dzieci?· Jak wyglądają?· Czy wiesz, gdzie niektóre z nich mieszkają?3. Globalne czytanie nazw Wytłumaczenie dzieciom prawa do pokoju – wszystkie dzieci mają prawo do życia w świecie, w którym istnieje pokój, przyjaźń, zrozumienie i solidarność miedzy „Podróżujemy po świecie” – zabawa z globusem. Po wytłumaczeniu, do czego on służy, jedno dziecko zatrzymuje palcem kręcący się globus. Dzieci wspólnie z nauczycielką odgadują wskazany kontynent lub kraj i odnajdują go na W zależności od tego, jaki kontynent dziecko wskazało na globusie, wszyscy wyruszają w podróż pociągiem śpiewając „Jedzie pociąg z daleka” oraz bawią się wesoło:· Chiny – zabawa ruchowa do treści wierszyka:Chinka tu, Chinka tam, Chinka skacze tu i tam,Kiedy Chinka skacze w koło, jak to miło i Chinka skacze w koło, jak to miło i wesoło.· Meksyk – zabawa Szewc ZapateroDziecko bierze kamyk do ręki i zamyka ją w pięść. Rusza pięściami w górę, w dół i pyta „Gdzie mieszka szewc, na górze, czy na dole?” Kiedy skończy wypowiadać to zdanie, układa pięści jedna na drugiej. Które z dzieci odgadnie pierwsze, zostaje szewcem.· Ameryka Południowa – taniec Lambada. · Europa – tańczymy krakowiaka.· Ameryka Północna - wykonanie indiańskiego pióropusza z papieru kolorowego, a następnie taniec improwizowany do muzyki indiańskiej.
Scenariusz zajęć w gr dzieci 4 – letnich. Blok tematyczny: Spotkanie z bajką Temat dnia: Bajkowy teatrzyk Opracowała: Jadwiga Bobusia Data: 19.02.15 Miejsce zajęcia: sala przedszkolna gr „Skrzaty” Cele ogólne: Dziecko poznaje tajniki sztuki teatralnej oraz słownictwo związane z teatrem, uczy się kreatywności.
Marzec 2014 Zamów ten numer Tak wiele nas różni, ale tylko z pozoru! Temat różnorodności kulturowej warto poruszać już z najmłodszymi przedszkolakami – zwłaszcza, że coraz częściej dzieci stykają się z nim na co dzień. Do scenariusza „Razem śmielej i weselej – wiosenne zabawy plastyczne&rdqu... więcej Ten plik można pobrać za pomocą przelewu ( PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.
Dzieci pochodzące z różnych zakątków świata różnią się od siebie znacznie. Lubią różne zabawy, potrawy oraz w inny sposób są wychowywane. Mieszkają w różnych domach, chodzą ubrane w zupełnie inne stroje i mają różny kolor skóry, włosów, czy oczu. Jednak niezależnie od tych różnic wszystkie dzieci chcą być kochane
cz6kv. biumw609rp.pages.dev/259biumw609rp.pages.dev/272biumw609rp.pages.dev/268biumw609rp.pages.dev/9biumw609rp.pages.dev/71biumw609rp.pages.dev/155biumw609rp.pages.dev/26biumw609rp.pages.dev/273biumw609rp.pages.dev/289
dzieci z całego świata scenariusz przedszkole